Batı’ya bir uydukent daha: 500 bin nüfusla 3. büyük ilçe olacak

Gerçi… Kent merkezinde kentsel dönüşüm yoluyla yoğun bir yenileme çalışması başladı, ama gelişmeye devam eren Bursa’ya yeni yerleşim alanları açmak gerekiyor. Hem de planlı, günlük yaşantısını kendi içinde sürdürebilecek yeni kentler oluşturmak gerekiyor.

Bunun adına da uydukentler deniyor.

İşte… Bursa’da planlanan ilk uydukenti 7 Mayıs 2017 günü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açıklaması olarak şu satırlarla duyurduk:

“Bursa’nın Batısı’na gerçek bir uydukent kuruyoruz.”

Adresi de gösterdi:

“Badırga ve çevresine şehir içindeki sanayiyi deplase ediyoruz. Orada yeni sanayi bölgeleri oluşuyor. Yine ileri teknoloji bölgesi olacak. Buralarda çalışacak personel için aynı yerde bir de uydukent oluşturuyoruz.”

Şu nokta önemli:

“Badırga’daki Deri OSB, tekstilcilerin gideceği TOSAB, Kotiyak gibi sanayi bölgelerinde 50 bin kişi çalışacak. Bu insanları Osmangazi’den, Yıldırım’dan 50 kilometrelik yoldan getirip götüremezsiniz, trafik çöker.”

Şunu vurguladı:

“Onun için, Badırga bölgesinde, Karacabey sınırında 75 bin kişinin yaşayacağı bir uydukent planlaması yapıldı. O bölgede çalışıp, o bölgede yaşayacaklar ve ihtiyaçlarını da yine o bölgede karşılayacaklar.”

Böylece… Nilüfer ilçesinin kurulmasıyla birlikte Bursa’nın yeni gelişme yönü olarak ortaya çıkan İzmir Yolu çevresindeki Badırga bölgesinde Gürsu büyüklüğünde uydukent kurulacağını kamuoyu öğrenmiş oldu.

Şu bir gerçek ki…Şehir planlaması açısından uydukentler daima heyecan verir. O bakımdan, bu projenin de ilgiyle karşılandığını gördük.

Oysa… Başkan Altepe’nin kafasında yalnızca Deri OSB, TOSAB, KOTİYAK hedefli 75 bin kişilik uydukent yok, ilkinden çok daha büyük ve kapsamlı, ikinci uydukent için de hazırlık başladı.

Çünkü… Bursa’nın yeni sanayi bölgesi olarak temelleri atılan TEKNOSAB’ı hedef alan ikinci uydukent tam 500 bin kişinin yaşayabileceği bir kent olarak planlanıyor.

Yani… Osmangazi ve Yıldırım’dan sonra Bursa’nın 3. büyük ilçesi olabilecek büyüklükte bir uydukent geliyor.

Böylece… Bursa’nın Batı’sında biri 75 bin nüfuslu, diğeri 500 bin nüfuslu iki büyük uydukent yükselecek.

MURATLI’DAN KETENDERE’YE

Bir anlamda, Bursa’ya yeni Bursa’lar katacak olan projeyle, İzmir Yolu güzergahında iki büyük uydukent planlanıyor. Planlardan ilkinde, Badırga’nın da içinde olduğu bölgeye Gürsu büyüklüğünde, 75 bin nüfuslu uydukent var. 500 bin nüfuslu uydukentse, Taknosab çalışanlarına yönelik planlanıyor.

Bursa’nın üçüncü büyük ilçesi olacak özelliklere sahip yeni uydukent, Teknosab sınırlarının hemen yanındaki Muratlı ve Taşpınar köylerinden başylayıp Ketendere’de deniz kenarına kadar olan alanı kapsayacak.

KETENDERE, TEKNOSAB’IN LİMANI OLACAK

Bir ara… Marmara bölgesinden Ege’ye gidecek tırların İzmit Körfezi’ni dolaşmamaları için Ketendere’ye ro-ro iskelesi düşünülmüştü. Tırlar burada karaya çıktıktan sonra yeni yapılacak yoldan otoyola bağlanacaktı.

Ne var ki… Yeni planlamada Muratlı ve Taşpınar köylerinden Ketendere’ye kadar olan alan 500 bin nüfuslu uydukent olarak ayrılırken, Ketendere de Teknosab’ın ihracat limanı oldu.

Bölge… Aynı zamanda Ketendere’nin otoyola bağlantısını da sağlıyor.

UYDUKENTTE SOSYOLOJİK BİR SORUN: SANAYİ GETTOSU OLUR MU?

Aslında… Kent içinde farklı noktalarda kurulan sanayi bölgelerini bir araya toplayacak yeni sanayi bölgeleri gibi algılanan bir durum söz konusu İzmir Yolu güzergahında.

Ne var ki… Burada Deri OSB gibi, TOSAB gibi, KOTİYAK gibi ihtisas sanayi bölgeleri gelişti. Yine adımları atılan Teknosab yalnızca Bursa’nın değil, ülke için geleceğin sanayisi değeri taşıyor.

O bölgede… Biri 75 bin nüfuslu, diğeri 500 bin nüfuslu iki dev uydukent planlanması da, söz konusu sanayi bölgelerinin ortaya çıkardığı yaşam alanı gereksiniminden kaynaklanıyor.

Şu nokta önemli:

Teknosab’da ve diğer sanayi bölgelerinde çalışanları 50 kilometre uzaktaki kent merkezinden getirip götürmek Bursa trafiğine de ciddi yük olacak.

Onun için, uydukentler doğru bir çözüm olarak gözüküyor.

Ancak… Bu kez de sosyolojik bir sorun ortaya çıkıyor.

O da şu:

Yalnızca sanayi bölgeleri çalışanlarının yaşayacakları kentler ilerleyen süreçlerde sanayi gettoları haline gelir mi?
Bir yandan tüm gereksinimlerini kendi içinde karşılayan planlı ve modern şehir yaşamı kurulurken, bir yandan merkezden uzakta benzer konumlarda kişilerin yaşayacakları özel bölgeler oluşur mu?

Görünen o ki… Daha işin başındayken bu sorulara da kafa yormak gerekiyor. Belki de, plancıların öngörüleri vardır.

(…)

Köşe Yazısı: Ahmet Emin YILMAZ

Kaynak: Olay Gazetesi – olay.com.tr

Paylaş: