Bursa’nın artık uçak fabrikası da var

Bursa’yı havacılıkta da öncü bir şehir haline getirecek olan, kentin markası Aquila’nın ‘A-211’ kuyruk numaralı yerli üretim ilk uçağı, Bursa protokolünden tam not aldı.

Yerli tramvay ve metro üretiminde marka olan Bursa, yerli üretime ivme kazandıracak olan Aquila ile havacılıkta da iddialı adımlar atıyor. Alman Uçak Fabrikası Aquila’yı satın alarak Türkleştiren Bursalı Gökçen Grubu’nun ‘A-211’ kuyruk numaralı ilk uçağı, Bursa’da kent dinamiklerinden büyük ilgi gördü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala ile birlikte Yenişehir Havalimanı’na giderek yerli üretim ilk uçağı yerinde inceledi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, havaalanında değerlendirmelerde bulundu. Aquila markasıyla gerçekleştirilen üretimin hem Bursa’nın hem de Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri yakalamada en önemli adımlardan biri olduğunu söyleyen Başkan Burkay, Büyükşehir Belediyesi’nin liderliğinde Türkkiye’nin ilk yerli tramvayının Bursa’da üretildiğini hatırlatarak, “İnşallah yine Büyükşehir Belediyemizin gayretleri ve yönlendirmesiyle Bursa’da önemli bir şirketin, uçak ve havacılık sanayinde önemli bir adım atmasına da vesile olunuyor. Bursa’nın ve Türkiye’nin büyük hedefleri var. Özellikle 2023 ve 2071 hedeflerimiz doğrultusunda uzay, havacılık ve savunma, raylı sistemler ve otomotiv gibi yüksek teknoloji gerektiren sektörlerde atmamız gereken adımlar var. Türkiye’de bu alanlarda ilk adımları da Bursa atmakta. TEKNOSAB Projemiz, bu alanlardaki yatırımlara da ev sahipliği yapacak” dedi. Başkan Burkay, Gökçen Grubu’na bağlı B Plas şirketinin üst yöneticisi Celal Gökçen’i de yatırımlarından ötürü tebrik etti.

YERLİ ÜRETİME BURSA İMZASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa olarak ileri teknoloji ürünlerinin üretilmesinde önemli hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Raylı sistemlerde başlattıkları çalışmalarla birlikte havacılık sektöründe de öncü adımlar attıklarını belirten Altepe, “Bu uçak, kendini dünyaya kabul ettirmiş bir eğitim uçağı. İngiliz Hava Kuvvetleri, bu yıl bu uçaktan 5 tane aldı. Diğer havayolu şirketleri de eğitimlerini bu uçakta veriyor. Dünyada 100 binin üzerinde pilot ihtiyacı var. Bursa, pilot eğitiminde de önemli bir merkez haline gelecek” diye konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük de BTSO’nun Bursa Gökmen Projesi ile kenti uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde üretim ve teknoloji üssü haline getirmek adına önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. Yerli üretim uçağın da kente havacılık sektöründe güç katacağını dile getiren Küçük, “Bursa, havacılık sektöründe yüksek teknolojiyi üreten bir merkez olma yolunda ciddi adımlar atıyor” dedi.

Bursa Milletvekili Efkan Ala, yerli üretim uçağın Bursa için çok heyecan verici bir proje olduğunu söyleyerek, “Türkiye, yüksek teknolojik ürünlere sahip bir ülke olmayı arzu ediyor. İlk 10 ekonomi arasına öyle gireceğiz. Bu üretimin Bursa’da yapılacak olması ülkemiz için, Bursa için çok önemli. Belki Türkiye için küçük bir adım ama bu alana girmiş olmamız büyük bir iş” diye konuştu.

Kaynak: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası – btso.org.tr

Paylaş: