Bölgenin en büyük et tesisi Bursa’ya

Mustafakemalpaşa’ya 15 milyon TL’lik yatırımla, Güney Marmara’nın en büyük entegre et tesisi kuruluyor. Yıllık 40 bin büyükbaş ve 270 bin küçükbaş hayvan kesim kapasiteli tesis 2017 yılında üretime geçecek. Bölge çiftçisiyle, sözleşmeli besicilik modeli ile çalışacak işletmenin hedeflerinden biri de ihracat olacak.

Tesisin bu ay içinde temellerinin atılması ve yıllık 400 milyon TL’lik ciro hedefiyle Ocak ayında üretime başlaması planlanıyor.

Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Etçii Gıda AŞ’nin öncülük ettiği proje kapsamında yıllık 40 bin büyükbaş ve 270 bin küçükbaş hayvan kesim kapasiteli modern bir et kesim tesisi kurulacak.

Etçii Gıda AŞ yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Arslan, Avrupa Birliği standartlarına uygun, son teknolojiyle donatılan tesisin, et alanında Bursa’daki en büyük yatırım olacağını belirterek, ‘Yıllık 400 milyon TL ciro hedefiyle üretime başlayacağız. Mustafakemalpaşa, coğrafi konum itibariyle; tarım ve hayvancılıkta hemen yanı başındaki Karacabey, Susurluk, Göbel, Manyas, Bandırma, Gönen, Büyükorhan, Keles, Orhaneli ve Harmancık gibi üretici ilçelerin merkezi konumundadır. Özellikle Mustafakemalpaşa ve Karacabey, havancılık yatırımları için çok elverişli olup, son yıllarda bölgede önemli miktarda süt ve besi hayvancılığı tesisleri kurulmuştur.’ diye konuştu.

Kuracakları sistem ile, herkesin kazanacağı bir yapıyı hayata geçireceklerini dile getiren Arslan, ‘Firma olarak hayvancılık yapmayacağız. Hayvancılığı ve yetiştiriciliği firmamız kontrolünde sözleşmeli besicilik modeli ile alım garantisi verip, bölgedeki çiftçilere yaptıracağız. Bursa çiftçisi, üreticisi; eğitimi bilgi birikimi ve çalışkanlığıyla, Türkiye’deki diğer bölgelerden çok daha iyi durumda. Bu anlamda Bursa ve yakın çevre şehirlerdeki potansiyeli kullanacağız. El el vermek suretiyle, ‘kazan-kazan’ ilkesi çerçevesinde hareket ederek, ülkemiz adına örnek bir modeli hayata geçirecek ve çok büyük kazançlar elde edeceğiz.’ şeklinde konuştu.

120 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Hayvancılık ve mezbaha alanında; devlet, özel sektör ve üniversitenin bir araya gelerek örnek bir yapı oluşturacağını kaydeden Arslan, ‘Tesiste 120 kişiye istihdam sağlanacak. İç pazarın yanı sıra, ihracat da yapacağız. Ülkemize ve özellikle bölgemize, kesim standardını getireceğiz. Avrupa standartlarında, İslami usullere uygun helal kesim yapılacak. İlerleyen dönemlerde yerli ve yabancıların bölgeye gelmesini ve ortaklık kültürü ile yeni yatırımlar ortaya çıkmasını sağlayacağız’ diye konuştu.

HEDEF: YÜKSEK KATMA DEĞERLİ İHRACAT

M. Emin Arslan, fabrikalarda doğa dostu yatırımlara imza atacaklarını belirterek, ‘Kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. ÇED raporu, mevzuat ve yönetmeliklerle ilgili olarak gereken altyapının tamamı inşa edilecek. Hayvancılığın en büyük girdisi yem olup, özellikle yem bitkisi üzerine üretimi noktasında gerekli eğitim, bilgi ve deneyimi çiftçilerimize aktaracağız. Hedefimiz ithalat değil, Müslüman coğrafyaya rekabetçi bir ortamda yüksek katma değerli et ve et ürünlerini ihraç etmektir’ dedi.

İLÇEDE HAYVANCILIK SEKTÖRÜ CANLANACAK

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise, ilçenin hayvancılık ve et potansiyelinin son dönemde çeşitli firmalar tarafından fark edildiğini ifade ederek, ‘Belediye olarak, üretim ve istihdama dönük her yatırımı destekledik. Topsöğüt mevkiinde belediyemize ait imarlı araziyi ihaleye çıkardık. Etçii AŞ de ihaleye katılarak, arsayı yatırım amacı ile satın aldı. İlçedeki en önemli sektörlerin başında gelen hayvancılık, büyük bir yatırıma kavuşacak. 40 bin metrekare alan üzerine kurulacak tesisin yapımı bu ay başlayacak. Sadece Mustafakemalpaşa değil, tüm bölge çiftçisi kazanacak’ dedi.

Haber: Zehra ORUÇ

Kaynak: Dünya Gazetesi

Paylaş: