İki kıtadan iki otoyolun kavşağı: Karacabey

Biri… Hem sanayi, hem kentleşme, hem de nüfus ve ekonomi olarak en gelişmiş iki bölge olan Marmara ve Ege’yi birbirine bağlıyor.
İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak otoyolun Gemlik’e kadar geldi, yılsonunda da Bursa Çevre Yolu’na bağlanacak.
Bu güzergâhtaki İzmit Körfezi üstüne yapılan Osmangazi Köprüsü çok görkemli oldu, ulaşımda süreyi azalttığı için büyük kolaylık getirdi.
Gerçi…
Yolun Bursa’dan sonraki güzergâhında yer alan Karacabey bölgesinde arazinin elde edilmesi tercihleri ve bunun sonrasında kamulaştırma anlayışı kaynaklı sıkıntılara dayalı yargı kararı var, ama bu uzlaşma ile çözülebilir.
O bakımdan yolun yapımı aksasa bile devam edecek.
Diğeri…
İstanbul’dan sonra, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü ile birlikte start verilecek olan Anadolu Otoyolu.
O yol da…
Ankara’dan başlayıp bir koldan İzmir’e, diğer koldan Bursa’ya gelecek. Yol üzerindeki ilk kavşak Sivrihisar olacak.
Ardından…
İstanbul’dan gelecek otoyolla Bursa Çevre Yolu’nda birleşecek olan Anadolu Otoyolu devamında Karacabey’den ayrılıp Bandırma üzerinden Çanakkale 1915 Köprüsü’ne ulaşacak ve oradan geçip Avrupa’ya çıkacak.
O bakımdan…
Hem İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu için, hem Ankara-Bursa-Çanakkale Otoyolu için en kritik kavşak noktasını Karacabey oluşturuyor.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’la sohbet ederken buna dikkat çekti ve şunu söyledi:
“Çok yakında Karacabey, iki önemli otoyolun kavşağı haline gelecek. Bu da Karacabey’i ulaşım açısından çok stratejik bir nokta yapacak.”
Şunu vurguladı:
“Devam eden otoyolun Bursa-İzmir arasında Bursa bölgesini ilgilendiren 2 önemli çıkış var. Çıkışlardan biri Karacabey, diğeri Susurluk olacak.”
Şöyle devam etti:
“Çanakkale 1915 Köprüsü yapıldıktan sonra Avrupa’dan gelenler artık İstanbul üzerinden değil, Karacabey üzerinden Anadolu’ya çıkabilecekler.”
Üzerinde durduğu nokta şu:
“2 kıtada 2 önemli otoyolun kavşak noktasında yer aldığı çok stratejik hale gelen Karacabey’i bu yakın geleceğe hazırlıyoruz. Yaptığımız çalışmalar ve planlamalar bu hedefe yönelik.”
Şu mesajı verdi:
“Çok kısa bir süre sonra bambaşka bir Karacabey görülecek. İşte o zaman bu stratejik kavşak görevine hazır olacağız.”

Köşe Yazısı: Ahmet Emin YILMAZ

Kaynak: Olay Gazetesi – olay.com.tr

Paylaş: