BTSO’dan 1 milyar TL’lik proje yatırımı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’ya marka kent kimliği kazandıran projelerinin toplam yatırım tutarının 1 milyar TL civarında olduğunu belirterek, “Odamızın bu projelere öz kaynaklarından harcadığı rakam ise 50 milyon TL’yi bile bulmamaktadır” dedi.

Ortak aklın gücüyle geleceğe hazırlanan Bursa’nın dönüşüm sürecinin ve yeni vizyonunun paylaşıldığı toplantı BTSO tarafından kente kazandırılan BUTEKOM binasında gerçekleştirildi. Yapım aşaması yeni tamamlanan ve içerisinde Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi ile Kompozit Malzemeler Mükemmeliyet Merkezi’nin yer aldığı binada gerçekleştirilen toplantının onur konuğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki oldu. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın ortak aklın gücü ile Bursa’yı marka kent yapma vizyonuyla gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattığı toplantıya Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı.

ORTAK AKIL KENTİN VİZYONUNU GELİŞTİRDİ

Toplantıda BTSO’nun kente vizyon kazandıran çalışmalarını anlatan Başkan Burkay, Bursa’nın bugüne kadar başardıklarını daha ileriye taşıyabilmesi noktasında kentin ortak aklını harekete geçirdiklerini söyledi. Bu süreçte sanayi ve ticaretin her alanında ortak akılla oluşturduğumuz uzun vadeli stratejiler kentimizin vizyonunu da geliştirdiğini ifade eden İbrahim Burkay, “Bursa Büyürse Türkiye Büyür inancıyla çıktığımız bu yolda artık Türkiye’ye büyük hayaller kurduran ve ülkemizin hedeflerine liderlik eden bir Bursa var. Mazisinden aldığı güçle hayalleri hedeflere, hedefleri ise projelere dönüştüren Bursa’mızın başarısında bu salonu dolduran iş dünyamızın saygıdeğer temsilcilerinin ortak imzası bulunmaktadır” dedi.

BURSA İLERİ TEKNOLOJİDE ÇITAYI YÜKSELTTİ

Ortak aklın gücünü harekete geçiren ve farklı sektörler arasındaki sinerjiyi yakalayanların rekabetteki liderliği de elinde tuttuğunu ifade eden Başkan Burkay, “Bizim de Bursa olarak global rekabeti yeniden şekillendiren gelişmelerden uzak kalma lüksümüz olamaz. 55 yıl önce Türkiye’yi organize sanayi bölgesi yapılanması ile tanıştıran BTSO, bugün de TEKNOSAB ile Bursa’mızı ve ülkemizi yeni bir vizyona kavuşturdu. Çağımızın şartlarına uygun, modern bir altyapıya sahip olan, lojistik avantajlar taşıyan, Ar-Ge ve teknoloji merkezlerinin bulunduğu TEKNOSAB’ı, kendi enerji ihtiyacını alternatif kaynaklardan sağlayacak bir bölge modelinde planladık” şeklinde konuştu.

2 YILDA 700 YENİ İHRACATÇI

Bursa’yı ülkenin teknoloji üssü yapma hedefiyle Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’ni 125 milyon TL’lik bütçe ile kurduklarını hatırlatan Başkan Burkay, Bursalı firmaların uluslararası rekabetteki etkinliğini artırmak amacıyla 10 Ur-Ge projesini hayata geçirerek 150 milyon TL’lik kaynağı üyelerine sunduklarını söyledi. Küresel Fuar Acentesi Projesi ile her 10 üyeden birisinin yurt dışındaki fuar organizasyonlarına katıldığını belirten İbrahim Burkay, “Bu sayede Bursa, son 2 yılda 700 firmayla Bilecik ve Eskişehir’in toplamı kadar yeni ihracatçı kazandı” dedi.
BTSO öncülüğünde gerçekleştirilen 5 ayrı sektördeki yeni nesil fuarlala Bursa’ya fuarcılıkta yeni bir vizyon kazandırdıklarının altını çizen Burkay, Ticari Safari Projesi ile 3 yıl gibi bir sürede 8 bin yabancı alıcıyı Bursa’da üyeleriyle biraraya getirdiklerini söyledi.

PROJELERİN YATIRIM TUTARI 1 MİLYAR TL

Firmaların rekabet gücünü artırırken kentin marka kimliğini güçlendirecek BTSO Akademi, Payitaht Çarşı, Mükemmeliyet Merkezleri, BTSO Vefa, İnovasyon ve Tasarım Baharı, Yeşil Büyüme, BTSO Biz, Tahkim ve arabuluculuk merkezi, MESYEB, BUTGEM, Değişim Programı ve Eğitim Mutfağı gibi birbirinden önemli projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bursa’mıza değer katan ve ülkemizi büyüten projeleri hayata geçirirken kaynaklarımızı da en etkin şekilde kullanmaya gayret ettik. Bursa’ya marka kent kimliği kazandıran projelerimizin toplam yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar TL civarındadır. Odamızın bu projelere öz kaynaklarından harcadığı rakam ise 50 milyon TL’yi bile bulmamaktadır. Yani BTSO olarak Bursa’mıza harcadığımız tutarın yaklaşık 20 katı değerinde yatırımı kentimize ve üyelerimize kazandırmış olduk.”

BURSA ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR

BTSO’nun ‘Bursa’nın Dönüşüm Süreci’ lansman toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Bursa’da gördüğü manzaradan çok memnun olduğunu dile getirdi. Özhaseki “Bursa, tarihsel geçmişiyle, mimari örnekleriyle, sanayide göstermiş olduğu başarısıyla, ihracattaki ivmesiyle diğer şehirlerimizin önüne geçiyor. BTSO Başkanımız ile birlikte şehir dinamiklerimizin de ‘ortak hedef, ortak akıl’ diyerek yola çıkmaları Bursa’mızın gücüne güç katıyor. Siyasilerimiz, yerel aktörlerimiz, Ankara’daki temsilcilerimiz, STK’larımız bir araya gelerek şehir için ne yapılması gerekiyorsa Bursa için onu yapıyorlar. Bu kapsamda Bursa’mız her türlü övgüyü hak ediyor” dedi.

BAKAN ÖZHASEKİ BTSO MECLİSİNİN KONUĞU OLDU

BTSO Ekim ayı olağan meclis toplantısın konuğu olarak meclis üyeleriyle biraraya gelen Bakan Mehmet Özhaseki, otomotiv ve tekstil başta olmak üzere tüm sanayisi ile Bursa’nın Türkiye’ye örnek bir kent olduğunu vurguladı. Bursa’nın son yıllarda önemli bir büyüme ve gelişme kaydettiğini ifade eden Bakan Özhaseki, “Geçtiğimiz yıl ihracatta yaşadığımız daralma ve işsizlik oranı gibi göstergeler Bursa’da daha düşük. Bursa, onlarca ülkeye ihracat yapabilen bir kaabiliyete sahip. Temennimiz diğer illerimizin de böyle bir büyüme göstermesi. Çünkü artık ülkelerin değil şehirlerin birbirleriyle yarıştığı bir dönemdeyiz” dedi.

Ayrıca BTSO İnşaat Konseyi ile Çevre ve Temiz Üretim Konseyi üyeleri ile gerçekleştirilen toplantıda biraraya gelen Bakan Özhaseki, konsey üyelerinin öneri ve taleplerini dinledi.

Kaynak: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası – btso.org.tr

Paylaş: