‘Bursa, altın çember içinde’

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (İŞ GYO) Genel Müdürü Turgay Tanes, Kuzey Anadolu Otoyolu, Çanakkale ve İzmit Körfez Geçişi projeleri ve bu yatırımlara bağlantılı gerçekleştirilecek olan diğer altyapı çalışmaları ile Bursa’nın stratejik öneminin artacağını söyledi.

Turgay Tanes, dün Crowne Plaza’da gerçekleştirilen toplantıda, kamunun yaptığı büyük yatırımların Türkiye’yi, Marmara Bölgesi’ni, İstanbul’un Anadolu Yakası’nı, Kuzey Ege’yi büyük bir sıçramanın eşiğine getireceğini vurguladı. Kuzey Anadolu Otoyolu, Çanakkale ve körfez geçiş köprülerinin arasında kalan alanı ‘altın çember’ olarak nitelendiren Tanes, “Bunların hepsi milyar dolarlık yatırımlar. Altın çember, nüfus ve sanayi altyapısı bakımından Türkiye’nin en yoğun bölgelerini kapsıyor. Söz konusu bölgelere yönelik altyapı ve ulaşım hamleleri, hem bölge ekonomisini hem de sosyal şartlarını iyileştirecek. İş gücü akışkanlığı, ulaşım ve maliyetler açısından her türlü konuda çehreyi değiştirecek” dedi.

BAŞKENT GİBİ OLACAK

Tanes, Türkiye’nin ihracatının yüzde 60’ını yapan bir bölgede ulaşımın üçte bir kısalmasının maliyet, süre ve karlara da olumlu etkilerinin olacağını anlattı. Tanes, geniş çemberde Bursa, İzmir ve Balıkesir’in başkent konumuna geleceğinin altını çizdi.

Haber: Aslıhan Aydın

Kaynak: Olay Gazetesi – olay.com.tr

 

Paylaş: