Bursa, kırsal kalkınmada rol model olacak

Bursa, 6 maddeden oluşan ‘Çiftçi Gülerse, Türkiye Güler’ projesi ile kırsal kalkınmada rol model olacak. Proje kapsamında bilgi bankası, arazi toplulaştırma, ari işletme sayısını artırma, tarım ihtisas OSB kurulması, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi ve pazarlama networkü kurulması planlanıyor. Proje, ülke genelinde uygulanacak bir rapora dönüştürülecek.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan, Bursa için; tarımsal işletme danışmanı bilgi sistemi, toplulaştırma, havan hastalıklarından ari il, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi, gıda güvenliği bilgi sistemi ve tarımsal ürünlerin pazarlanmasında aktif rol alma olmak üzere 6 hedef belirlediklerini söyledi. ‘Çiftçi Gülerse, Türkiye Güler’ projesi ruhu ile çalıştıklarını söyleyen Ceylan, ‘Nihai amacımız sürdürülebilir tarım ve güvenilir gıda arzına ulaşmak. Tarımsal işletme danışmanı bilgi sistemi kapsamında, bakanlığımız tarafından 2016 yılında uygulamaya konulan program çerçevesinde işletme tespitleri yapılmış ve personel bazında görevlendirmeler belirlenmiş olup, sahada yapılan ziyaretler raporlanıyor. TÜKAS çalışmalarının tamamlanması, hayvancılık ve diğer kayıt sistemleri ile ÇKS kayıtlarının analizi yapılarak sağlıklı bilgi bankası oluşturulacak. Toplulaşma işlemlerinin geliştirilmesi kapsamında ilimizde 110 bin dekar alanda toplulaştırma yapılabileceği öngörülmekte olup, 65 bin dönüm alanda toplulaştırma tamamlandı. 45 bin dekar alanda etüt çalışmaları yapılarak toplulaştırma için bakanlık onayına sunulması planlanıyor.’ şeklinde konuştu.

Ceylan, Bursa’nın hayvan hastalıklarından ari il haline gelmesi hedefi doğrultusunda da hastalıktan ari işletme sayısını artırmayı planladıklarını belirterek, ‘Bütün kadrosu sağlıklı ithal hayvanlardan oluşturulacak 50-120 baş kapasiteli büyükbaş süt hayvancılığı işletmelerinin hastalıktan ari işletme vasfına ulaştırılması amaçlanıyor. İl genelinde salgın hastalıkların minimize edilmesi için koordinasyon merkezi kurulacak. İlçelerde hayvan nakil kontrol noktaları oluşturulacak ve programlı aşılamalar tamamlanacak.’ dedi.

Çiftçi Gülerse Türkiye Güler projesinin aşamalarından birinin de tarıma dayalı OSB kurulması olduğunu kaydeden Ceylan, ‘ Tarım OSB ile bitkisel ve hayvansal üretim ve bunlara dayalı sanayi desteklenecek. Kaliteli hammaddenin temini için tarım-sanayi entegrasyonu geliştirilecek.’ diye konuştu.

Gıda Güvenliği Bilgi Sisteminin (GGBS) ise web tabanlı bir yazılım olduğunu kaydeden Ceylan, ‘GGBS’de firma, işletme, denetim, analiz sonuçları, ihracat ve ithalat bilgileri kaydediliyor. İl ve ilçe müdürlüklerinde görevli personel tarafından yapılan denetim ve tespit işlemleri de bu sistemde kayıt altında. Öngörülen proje ile, teknik personelimize tablet verilecek ve GGBS ile entegre çalışacak yazılım sayesinde denetim sayısı ve etkinliği artacak.’ dedi.

6. aşama olan tarımsal kooperatifler ve  birlikler ile ortaklarının ürünlerinin pazarlanmasına yönelik network oluşturulması sayesinde de, ürünlerin direkt olarak yerel veya ulusal pazarlara sunulmasını sağlayacaklarını belirten Ceylan, ‘Hedefimiz, gelirlerin artırılması ve gıdaya düşük maliyetle ulaşılması’ ifadesini kullandı.

Haber: Gülay Soydan Pehlevan

Kaynak: Dünya Gazetesi

Paylaş: