‘Bursa’nın geleceğini, ortak aklın gücüyle kurguluyoruz.’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay; BTSO olarak, Bursa’nın dönüşümünü odağına yerleştiren bir vizyonla ve ortak aklın ürünü olan stratejilerle hedeflere doğru ilerlediklerini belirterek, kent ekonomisine yön veren makro projelerle ilgili bilgi verdi. Bu süreçte sanayi ve ticaretin her alanında ortak akılla oluşturulan uzun vadeli stratejilerin, kent vizyonunu da geliştirdiğini ifade eden İbrahim Burkay, ”Bursa büyürse Türkiye büyür inancıyla çıktığımız bu yolda, artık Türkiye’ye büyük hayaller kurduran ve ülkemizin hedeflerine liderlik eden bir Bursa var. Mazisinden aldığı güçle hayalleri hedeflere, hedefleri ise projelere dönüştüren Bursa’mızın başarısında iş dünyamızın saygıdeğer temsilcilerinin ortak imzası bulunmaktadır.” diye konuştu.

İLERİ TEKNOLOJİDE ÇITAYI YÜKSELTTİK

Ortak aklın gücünü harekete geçiren ve farklı sektörler arasındaki sinerjiyi yakalayanların rekabetteki liderliği de elinde tuttuğunu ifade eden Başkan Burkay, “Bizim de Bursa olarak global rekabeti yeniden şekillendiren gelişmelerden uzak kalma lüksümüz olamaz. 55 yıl önce Türkiye’yi organize sanayi bölgesi yapılanması ile tanıştıran BTSO, bugün de TEKNOSAB ile Bursa’mızı ve ülkemizi yeni bir vizyona kavuşturdu. Çağımızın şartlarına uygun, modern bir altyapıya sahip olan, lojistik avantajlar taşıyan, Ar-Ge ve teknoloji merkezlerinin bulunduğu TEKNOSAB’ı, kendi enerji ihtiyacını alternatif kaynaklardan sağlayacak bir bölge modelinde planladık” şeklinde konuştu. Bursa ve Türkiye’yi büyütmek için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüklerini ifade eden İbrahim Burkay, BTSO’nun makro projelerinin temelinde, ortak aklın gücünün yattığını vurguladı.

2 YILDA 700 YENİ İHRACATÇI

Başkan Burkay, üyelerinin uluslararası rekabetteki etkinliğini artırmak amacıyla 10 UR-GE projesini hayata geçirerek 150 milyon TL’lik kaynağı Bursa ekonomisine kazandırdıklarını söyledi. Küresel Fuar Acentesi projesi ile her yıl 10 BTSO üyesinden birini, yurt dışındaki fuar organizasyonlarına taşıdıklarını belirten Burkay, ”Bu sayede Bursa, son 2 yılda 700 firmayla, Bilecik ve Eskişehir’in toplam ihracatçısı kadar yeni ihracatçı kazandı.” dedi. Bursa’ya fuarcılıkta yeni bir vizyon kazandırdıklarının altını çizen Burkay, Ticari Safari projesiyle de 3 yıl gibi kısa bir sürede 8 binden fazla alıcıyı kentte üyeleriyle bir araya getirdiklerini söyledi. Başkan Burkay, ”Zorlu koşullara rağmen Bursa’mızın Kasım ayı ihracatı yüzde 16,4 artışla 1.2 milyar dolara ulaştı. Bursa iş dünyası olarak, ülke ortalamasının 3 katından fazla ihracat artış performansı göstermeyi başardık. Kentimizin ve ülkemizin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projelerin de bu önemli başarıda katkısı bulunmaktadır. Bu vesileyle kent ve ülke ekonomisine değer katan tüm ihracatçı firmalarımızı bir kez daha kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

PROJELERİN YATIRIM TUTARI 1 MİLYAR TL

Firmaların rekabet gücünü artırırken kentin marka kimliğini güçlendirecek BTSO Akademi, Payitaht Çarşı, Mükemmeliyet Merkezleri, BTSO Vefa, İnovasyon ve Tasarım Baharı, Yeşil Büyüme, BTSO Biz, Tahkim ve arabuluculuk merkezi, MESYEB, BUTGEM, Değişim Programı ve Eğitim Mutfağı gibi birbirinden önemli projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bursa’mıza değer katan ve ülkemizi büyüten projeleri hayata geçirirken kaynaklarımızı da en etkin şekilde kullanmaya gayret ettik. Bursa’ya marka kent kimliği kazandıran projelerimizin toplam yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar TL civarındadır. Odamızın bu projelere öz kaynaklarından harcadığı rakam ise 50 milyon TL’yi bile bulmamaktadır. Yani BTSO olarak Bursa’mıza harcadığımız tutarın yaklaşık 20 katı değerinde yatırımı kentimize ve üyelerimize kazandırmış olduk.”

TEKNOSAB BURSA’NIN 100 YILINI ŞEKİLLENDİRECEK

İbrahim Burkay, 2 yılda 23’ten 50’ye ulaşan Bursa’daki AR-GE merkezlerinin sayısını, 2018’de 100’e ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye’nin 2023 hedefi olan kilogram başı 4 dolarlık ihracatın Bursa tarafından şimdiden yakaladığını, yapılacak çalışmalarla 8 dolarlık kilogram birim fiyata ulaşılacağını aktardı. TEKNOSAB projesi ile Bursa’nın 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağına dikkat çeken Burkay; Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Karacabey Belediyesi ile planlanan TEKNOSAB ile; Bursa’nın, akıllı fabrika ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç eden bir merkez olacağını vurguladı. Burkay şöyle konuştu: ”Bursa’mızın 100 yılını şekillendirecek proje, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla hayata geçiyor. Yeni nesil OSB’yi; mükemmeliyet merkezleri, lojistik merkez, serbest bölge, uydu kentler, ve deniz, kara ve demiryolu bağlantıları ile birlikte planladık. TEKNOSAB; hedef sektörlerdeki kümelenme grupları, AR-GE ve mükemmeliyet merkezleri, organize ticaret alanları ve BTSO Üniversitesi ile sanayinin yapısal dönüşümüne sistematik bir yaklaşım sergileyecek. Yurt içinden ve yurt dışından çok önemli firmalar, rekabet avantajı ile birlikte Bursa’mızda yeni yatırım alanlarına kavuşmuş olacak. Böylece Bursa, yüksek teknoloji üretimi ve ihracatı ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli merkezlerinden biri olma hedefine dev bir adım atmış olacak.”

Haber: Esra ÖZARFAT

Kaynak: Dünya Gazetesi

Paylaş: