BUSEB sınırlarını genişletiyor

825 bin metrekarelik bir alan büyüklüğüne sahip olan Bursa Serbest Bölge (BUSEB), çevresinde, kendisine büyüme sağlayacak arazilerin kamulaştırılabilmesi için başvuruda bulundu. Doluluk oranı yüzde 97 olan bölge, böylece yeni yatırımlara alan açarak ticari hacmini artırmayı hedefliyor.

BUSEB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Yılmaz’ın sözleri şöyle:

”BUSEB’de bugün itibariyle 105 firma faaliyet gösteriyor. Ticaret hacmi 2 milyar dolara yaklaşan bir bölge konumundayız. 10 bin 600 kişinin istihdam edildiği bölgemizde Türkiye ekonomisine katkı sağlayan: Yazaki, Çimtaş, Leoni Kablo, Ficosa, Orau Otomotiv, Aunde, Valeo, Schwartz Hautmont, Mekpa, Vibracoustic CV Air Springs, AB Rotech, Ke-Mi Metal, Baktat, Acel Elektrik, Epsan, Derka, E.S.T. Metal, H.S.K. Otomotic, Torque USA, Low Profile gibi önemli firmalar yer alıyor.

Bölgemiz yüzde 97 doluluk oranıyla Türkiye’nin en büyük ihracat ve üretim yapan serbest bölgeleri arasında yer alıyor. İşlem hacmi olarak ise Türkiye’de 5. sırada yer alıyoruz. Hatırı sayılır oranda yabancı sermayeli şirketi de bünyesinde barındıran bölgemizde üretimin yüzde 60’ını otomotiv yan sanayi sektörü oluşturuyor. Çelik ve ağır sanayi, tekstil, gıda, kimyasal, plastik ve mobilya sektörlerinin de yer aldığı bölgemizin, bir sanayi devi olan Bursa şehrine yakınlığı ve lokasyon olarak Marmara Denizi’nin en önemli limanlarına açılan kapısı olması büyük avantaj sağlıyor. Limanlar bölgesinde yer alması nedeniyle BUSEB’in en önemli özelliklerinde biri: üretilen ürünlerin lojistiğinin zaman kaybetmeden sağlanmasıdır.

2001 yılında faaliyetlerine başlayan bölge her geçen yıl ticaret hacmini artırmaya devam ediyor. Bölgemizde faaliyette bulunan firmaların istihdam sorunu yaşamadan personel bulabilmesi, bölgenin üretim yönünün artmasına katkı sağlıyor. Arıca, bölgemiz Türkiye’deki serbest bölgeler arasında, kendi arazisine sahip olan nadir bölgelerdendir. Bu sebepten dolayı firmalar bölgemizde arazi satın alabilmekte ve faaliyetlerini kendi arazileri üzerinde sürdürmektedir.

825 bin metrekarelik alana sahip olan BUSEB’in alanının genişletilmesi konusu da gündemimizdeki bir diğer önemli konu. Bu kapsamda bölge evresinde büyümeye katkı sağlayacak arazilerin kamulaştırılabilme izni için başvuruda bulunduk. Önümüzdeki aylarda bu konuyla ilgili yeni olumlu gelişmeler yaşayacağımızı umuyoruz. Bölgemizin sınırlarının genişlemesi, ticaret hacmimizin artmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. BUSEB olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir diğer önemli konu da çevre yatırımları. Çevre ile ilgili yatırımlarımız devam ederken, bünyemizdeki arıtma tesisi kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlara da başladık. 1,5 milyar doları aşması beklenen yatırımla; 1500 ton olan günlük kapasitemizi, 3 bin ton/güne yükseltmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: Dünya Gazetesi – Türkiye’nin Sanayi Üsleri

Fotoğraf: panoramio.com – myazici61

Paylaş: