Deniz kenti Bursa

Şu bir gerçek ki, Bursa’nın pek çok özelliklerinin yanında aynı zamanda bir deniz kenti olduğu kimliğini bu şehre kazandıran isimdir Recep Altepe.
Geçmişte Bursa’nın sahillerinin keyfini şehrin birtakım elit kesiminin yanı sıra İstanbul, Ankara ve Eskişehir’den bilip gelenler çıkarırdı.
Bugün tam tersi durum yaşanıyor.
Karacabey Boğazı’ndan başlayıp Gemlik Narlı’ya kadar uzanan 115 kilometrelik deniz sahilimizin her köşesinde sahil düzenleme çalışmalara sürüyor.
Ayrıca yaz sezonu boyunca her gün şehrin değişik mahallelerinden taşınarak Büyükşehir Belediyesi’nin Mavi Tur gezi gemileriyle halkın denizle buluşması sağlanıyor.
Böylece Bursa’da yaşayanlar denizle tanışıyor.
Bu arada, kentimizin deniz sahilini oluşturan ve her geçen gün sorumsuzca kirletilen Gemlik Körfezi’nin kurtarılması için BUSKİ tarafından 140 milyon liraya mal olacak arıtma tesislerinin yapımı sürüyor.
Akıbeti bugün için yeterince kavranamasa da 2017 yılı sonunda tesisin devreye girmesiyle denizlerimiz için projenin ne kadar hayati önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır.
Büyükşehir Belediyesi, denizlerimizdeki kirliliğin çözümüne yönelik önemler alırken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da konuya diğer bir açıdan bakarak deniz canlılarının korunmasına yönelik önemli bir karar aldı.
Gemlik Körfezi’ni de kapsayan karara göre gırgır tabir edilen teknelerle dört yıl süreli balık avlanma yasağı yürürlüye girdi.
Yasağın amacı yasadışı yollarla yapılan avcılıkla balık neslinin tükenme noktasına gelmiş olmasıdır.
Bu önlemlerin dışında bir görev de hepimize düşüyor.
Unutmayın ki, denizlerimizi korumak aynı zamanda kendi yaşamımıza hayat vermekle eşdeğerdir.
Nitekim dünyanın neresinde olursanız olun soluduğunuz oksijenin yüzde 70’ini denizler, yüzde 30’unu ormanlar sağlamaktadır.
Bu şu demek, hepimizin denizlere borcu var.

Köşe Yazısı: Ersel PEKER

Kaynak: Bursa Hakimiyet – bursahakimiyet.com.tr

Paylaş: