Gemlik’e dünya standartlarında hastane

Gemlik’in Cihatlı Köyü mevkiinde inşaatına devam edilen yeni Gemlik Devlet Hastanesi, çağdaş mimarisi ve dünya standartlarındaki kalitesiyle tamamlanmak için gün sayıyor.

Hastanenin Bursa’nın en özgün projelerinden biri olarak tasarlandığına dikkat çeken Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, ‘’Gemlik’te hizmet vermeye devam eden Muammer Ağım Devlet Hastanesi ve ek hizmet binası, fiziki yetersizliği ve ihtiyaç duyduğumuz standartları tam karşılayamaması dolayısıyla ilçe için yetersiz hale gelmişti. Bakanlığımız bu sebeple Gemlik’e daha büyük ve modern bir hastane yapma kararı aldı. Geçen sene temelini attığımız hastanemizin inşaatı şu an tüm hızıyla ilerliyor. Gemlik Devlet Hastanesi, yüksek teknoloji ile donatılmış, çağdaş yapısıyla vatandaşlarımıza tüm branşlarda birinci sınıf sağlık hizmeti sunacak bir hastane olacak’’ dedi.

Hastanenin bölge için kritik bir öneme sahip olacağını ifade eden Dr. Akan, ‘’ Gemlik konum itibariyle stratejik öneme sahip olan, yaz aylarında nüfusu 150 bini bulan bir ilçemiz. Hastanemiz bu sebeple ilk etapta, Çınarcık Sahili’nden başlayıp Gemlik Körfezi’ni içine alan 150 bin nüfusluk bir hinterlanda hitap edecek. Ayrıca Orhangazi ve İznik’ten sevk edilen hastalarımız içinde ileri merkez konumunda olacaktır. Hastane binamız deprem ve yangın yönetmeliğine uygun olarak inşa ediliyor. İnegöl ve Mustafakemalpaşa Devlet Hastaneleri’nden sonra Bursa’nın üçüncü güçlendirilmiş ilçe hastanesi konumunda olacak. Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan ve dünyanın kullandığı en son deprem teknolojisi olan sismik izolatör sistemini bu hastanemizde de kullanıyoruz ‘’ ifadelerini kullandı.

gemlik yeni hastane

BETONARME İŞÇİLİĞİ BİTTİ

Hastanenin toplamda 234 yataklı olacağı bilgisini veren Dr. Akan, ‘’Hastanemiz yaklaşık 36 bin metrekare alana sahip olacak.6 ameliyathane, 57 poliklinikten oluşacak hastanemizin içerisinde yeni doğan, kadın doğum, çocuk, acil müdahale ve yoğun bakım üniteleri bulunacak. Bina inşaatımızın şu an için fiziki gerçekleşme oranı yüzde 50’dir. Betonarme işçiliği bitmiş, dış cephe kaplama işlerine başlanılmıştır. Elektrik ve mekanik tesisatının yanında ince inşaat işleri devam etmektedir. Hastanemizde çalışmalar, 2017’nin bahar aylarında hizmet vermeye başlayacak şekilde sürdürülüyor. Tamamlandığında Gemlikli vatandaşlarımız; modern ve dünya standartlarında bir hastaneye kavuşmuş olacak’’ şeklinde konuştu.

Paylaş: