Hızlı tren yeniden harekete geçti

Son dönemde Bursa’yı ilgilendiren 2 büyük ulaşım yatırımı var. İstanbul’dan başlayıp Bursa’yı geçerek İzmir’e ulaşacak olan otoyol bu projelerden ilki. Fakat…
Bursa’dan geçtiği için ilgilendirmekle birlikte, doğrudan Bursa hedefli bir yatırım değil.
Oysa…
2012’de temeli atılan hızlı tren projesi Bursa’yı hedeflediği için doğrudan ilgilendiriyor.
Ne var ki…
Hızlı tren projesi iki aşamada da ciddi sorunlarla karşılaştı. Örneğin, temeli atılan Bursa-Yenişehir etabında 400 milyon liraya yakın bir para tünel inşaatlarında bittiği için projeye devam edilemedi.
Yanı sıra…
Yenişehir’den sonrasının güzergahı belirlenemediği için proje aşamasına bile gelinemedi.
İşte…

Bu projeyle ilgili son süreçte atılan sürpriz adımlar var. O adımı, 4 Mayıs 2016 günü AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in açıklamalarıyla bu sütunlardan duyurduk.
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile görüşen Şahin o gün şunu söylemişti:
“Bir türlü proje aşamasına gelemeyen Yenişehir-Bilecik hattı için karar verildi. Bursa hattı Osmaneli’ne bağlanacak. Proje ihalesi de bu karara göre yapıldı ve süreç başladı.”
Ayrıca…
Proje ihalesi süresinin 540 gün olduğunu, ancak projenin 240 günde bitirilmesinin istendiğini de eklemişti.
Sonrasında…
15 Temmuz darbe girişimiyle gündem değişti ve ilgi başka konulara kaydı. Gündem değişti, ama Olay okurları hızlı tren projesini unutmadılar, elektronik postalarla sürekli sordular. Biz de soruları dün Şahin’e ilettik.
Hızlı trenin iki aşaması ile ilgili ayrı ayrı bilgi verdi:
Bir…
“Yarım kalan Bursa-Yenişehir etabı için 2 ay içinde ikmal ihalesine çıkılıyor. İhalenin sonuçlanıp kesinleşmesiyle ilgili hukuki süreçlerden sonra sanıyorum önümüzdeki yaz başında inşaat yeniden başlar.”
İki…
“TCDD Genel Müdürü Sayın İsa Apaydın’la konuştum. Yenişehir-Osmaneli projesini hazırlayan ekibe yılsonuna kadar bitirmeleri talimatı verdiğini söyledi. Şu anda güzergahta sondajlar yapılıyor.”
Şunu söyledi:
“Yıl sonuna kadar proje tamamlandıktan sonra Yenişehir-Osmaneli etabı için maliyet hesabı yapılıp, hemen ihaleye çıkılacak.”
Şunu da sorduk:
Bursalılar hızlı trenle ne zaman yolculuk yapabilirler?
Şu cevabı verdi:
“Çok bekleyeceğimizi sanmıyorum. 2020’ye kadar hızlı trenle yolculuk yapabileceğimizi düşünüyorum.”

ULAŞTIRMA İÇİN EN ÖZEL PROJE

Hem Bursa-Yenişehir etabındaki tadilatın, hem de Yenişehir-Osmaneli etabındaki projenin 2017 yılında başlayacağını söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin umutlu.
Söylediği şu:
“Bilindiği gibi, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey Ulaştırma kökenli. Gerek Sayın Başbakanımız, gerek Ulaştırma Bakanımız Sayın Ahmet Arslan Bey projenin Bursa için önemini çok iyi biliyorlar.”
Ardından…
“İkisinin de Bursa’nın hızlı tren projesini çok yakından takip ettiklerini biliyorum” dedi ve ekledi:
“TCDD Genel Müdürü Sayın İsa Apaydın da projenin hızlanması için sürekli talimat veriyor.

Köşe Yazısı: Ahmet Emin YILMAZ

Kaynak: Olay Gazetesi – olay.com.tr

Paylaş: