Karacabey’e Uydukent ve trafik sorunu

Bursa’ da trafik sorunu artık katlanılamaz hale gelmiş durumdadır. Bursa’ nın trafik sorununun bu köşede ilk kaleme alındığını hatırlıyoruz. Üzerinden geçen zaman içerisinde problem boyut kazanmıştır. Vatandaşın en büyük şikayeti olan trafik keşmekeşinin seviyesi, Bursa’ yı İstanbul’ dan sonra en fazla trafik sorunu olan şehir konumuna getirmiştir.

Yeni yerel yönetim sorunun çözümü için bazı adımlar atacağını açıklamış durumdadır. Birinci önlem olarak Elektronik Denetleme Sistemi’nden daha fazla yararlanmak için yatırım yapılması olduğu anlaşılıyor. Kameralarla trafikte yaşanan bazı kural ihlallerinin üzerine gidebilirsiniz ancak trafiğin temel nedeni olan yoğunluğu azaltmanız mümkün olmaz.

Şehrin yoğunluğu azaltmak, buna bağlı trafik sorununa da el atmak için yeni yerleşimlerin şehir dışına çıkarılması hedeflendiği de bildirildi, ikinci bir önlem olarak. Uydu-kentler planlanmak suretiyle insanların şehir merkeziyle irtibatlarının azaltılması ve yollarda hareketin minimize edilmesi hesabı yapılıyor.

Bunun için ilk ifade edilen yerin de Karacabey olduğu açıklanmış durumda.

TEKNOSAB, DERİ OSB, TOSAB ve KOTİYAK’tan oluşan sanayi merkezi ‘ ne komşu, otoyol bağlantısına yakın kamuya ait alanlarda uydukent planlanması için merkezi hükümetin desteği bekleniyor. Bu sanayi havzasında çalışacak on binlerce kişinin şehre yeni trafik yükü getirmemesi sağlanmasına çalışılacak. Sözü edilen bu projenin doğru bir proje olduğu ve Bursa’ ya yeni yükler gelmemesi için faydalı olacağı açıktır. Bu noktada yeni oluşmakta olan sanayi havzasına lojistik sağlayacak Ketendere liman projesinin de hayatiyet kazanması gerekmektedir. Hammadde ve ürünlerinin lojistiği Bursa merkeziyle bağlantılı olmadan sağlanmalıdır. Yoksa Bursa’ ya ilave bir trafik yükü getirilmesi söz konusu olacaktır.

Tabi bütün bu adımlar hızlı bir şekilde gerçekleşmesi durumunda anlam taşıyacaktır.

Tüm bahis edilen önlemlerin alınması sonucunda Bursa’ nın mevcut trafik sorununun çözülemeyeceği bilinmelidir. Ancak sorunların ağırlaşmaması için bu yatırımların gerçekleşmesinin faydalı olacağına inanılmaktadır.

Köşe Yazısı: Meftun Tayan

Kaynak: Eko Haber – ekohaber.com.tr

Paylaş: