Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun Gemlik kavşağı trafiğe açılıyor

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolunun Gemlik Kavşağı ile 2. kesim sonu, 12 Mart itibarıyla trafiğe açılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil) Otoyolu’nun yapımı tamamlanan Gemlik Kavşağı’nın 58-152’nci kilometreleri ile 2. kesim sonu 83-441 kilometrelerinin 12 Mart itibarıyla trafiğe açılması onaylandı.

Araç trafiği nedeniyle köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları gibi yerler dışında otoyola giriş ve çıkış yapılmayacak. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilen telçitler veya duvarların bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiği belirtilerek, bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesinin yasak olduğu kaydedildi.

Erişme kontrollü karayolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayalar, hayvanlar, motorsuz araçlar, lastik tekerlekli traktörler, iş makineleri ve bisikletliler giremeyecek.

Asgari hızın saatte 40 kilometre olacağı erişme kontrollü karayolu olarak trafiğe açılan bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasak olacak. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde durulabilecek.

Otoyola cephesi bulunan müesseselerin faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde, Karayolları Genel Müdürlüğünden izin almaları gerekecek.

YİD modeliyle ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yapımı, bakımı ve işletilmesi, sözleşmesi gereği, üstlenici görevli şirket tarafından yürütülecek.

Resmi Gazete İlanı için tıklayınız.

Haber: Arife Yıldız Ünal (AA)

gemlik gebze izmir otoban otoyol

 

AÇILIŞI BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’IN YAPMASI BEKLENİYOR

AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otoyol açılış töreninin 12 Mart saat 16.00’da Gemlik ilçesi Karsak bölgesinde düzenleneceğini söyledi.

Otoyolun yapımı tamamlanan Gemlik-Bursa arasındaki 25 kilometrelik kısmının hizmete açılacağını belirten Torun, Başbakan Binali Yıldırım’ın, 12 Mart’taki Yalova programının ardından, buradaki açılışı yapmasının beklendiğini bildirdi.

Torun, Yıldırım’ın otoyol açılışının ardından saat 17.00’de Gökdere Meydanı’nda Bursa mitingini gerçekleştireceğini dile getirdi.

Toplam 433 kilometrelik Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinde, Gemlik-Bursa arasındaki kısımla yolun 83 kilometresi tamamlanmış olacak. Otoyolun İzmir kesiminden 20 kilometrelik kısım ise yarın ulaşıma açılacak.

Öte yandan, AA Bursa Bölge Müdürü Zafer Akpınar, Torun’a “AA 2016 Yıllığı” takdim etti. Torun, yıllığı hazırlayan kurum çalışanlarına teşekkür etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı – aa.com.tr

Kaynak: Milliyet Gazetesi – milliyet.com.tr

 

Paylaş: