Sanayinin TOKİ’si SAGYAŞ

Açılımı; Sanayi Gayrimenkul Yatırım Anonim Şirketi… Amacı; “Sanayi parseli arzını artırmak, yatırımcıların yatırım sermayesi ihtiyaçlarını azaltarak, farklı finansman yöntemleriyle üstyapılı veya üstyapısız sanayi alanlarına ulaşmasını sağlamak.” Yani, bir nevi Sanayi TOKİ’si diyebiliriz.

SAGYAŞ’ın Bursa ayağını BTSO Başkanı İbrahim Burkay’a sordum… Kendisini çok iddialı ve başarılı bulduğumu söyleyebilirim. En önemlisi; tamamen devletle işbirliğine girmiş. Bu ne demek? Ürettiği tüm projelerin kaynağını devletten alıyor. Örneğin; sermayesi, hazineye ait olan SAGYAŞ, böyle bir proje.

Proje konusuna tekrar dönmek istiyorum. Çünkü o konuda da BTSO’da ilginç gelişmeler var… Ama önce şu SAGYAŞ projesini anlatmak istiyorum…

Burkay, bu proje için 14 avukatla 2,5 ay içinde tam 10 milyon metrekare arazi almış. Sanayicinin kullandığı kredinin arsa ve kapalı alana ayıracağı pay yükünü hafifletmeyi amaçladıklarını söyleyen Burkay, “Bu modelin örnekleri Kore ve Çin gibi ülkelerde var. Sanayici, aldığı kredinin büyük bölümünü arsaya ve fabrikasının inşaatına ayırmak zorunda kalıyor. Bu durumda sanayici faizler karşısında eziliyor. BTSO olarak bu kaybı önleyeceğiz” diyor.

Duruma bakılırsa, gerçekten ciddi bir girişim… Projeler konusuna dönecek olursak; BTSO Başkanı İbrahim Burkay bu konuda da iddialı konuşuyor… “Kimse merak etmesin, proje varsa kaynak da var. Projelerin hazırlanması için çok güçlü bir ekip kurduk. Bu ekip, Sanayi Bakanlığı’na bile proje hazırlıyor.”

Uzun süre BTSO’ya gitmemiştim… Her ay yaklaşık 170 etkinliğin yapıldığı BTSO, gördüğüm kadarıyla fabrika gibi çalışır hale gelmiş. Firmaların neye ihtiyaçları varsa, konuyla ilgili kuruluşu tespit edip buluşma sağlanıyor.

Dahası… İhracatta Türkiye yüzde 4,3’lerde kalırken, Bursa ihracatı yüzde 8,6’ya ulaştı. Bunda şüphesiz 2 yıl içinde dört bin üyesini yurtdışındaki firmalarla buluşturan BTSO’nun katkısı büyük.

Bu konuyu da Burkay’a şöyle sordum… “Yurtdışı fuarlarına katılım, turistik geziye mi dönüşüyor?” Fuarlara gidecek olan firmalara BTSO olarak kesinlikle ücret ödenmediğini belirten İbrahim Burkay, “Bu işi KOSGEB ile ortak yapıyoruz. Devlet bizi çok sıkı denetliyor. İş görüşmesi yoksa, maddi destek kesinlikle yapılmıyor.”

Bunlar sadece bir kahve içimlik sürede aldığım bilgiler. Ancak BTSO’da benim de ilgimi çeken daha ilginç projeler var. Hatta… İstek üzerine Sanayi Bakanlığı için projeler de hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde bunları da bu köşeden duyuracağım.

Köşe Yazısı: İsmail ÖZTAT

Kaynak: Olay Gazetesi – olay.com.tr

Paylaş: