TEKNOSAB ile değişim başlayacak

Bursa’nın batısına kurulan yeni bir OSB olan TEKNOSAB alışık olduğumuz tüm sanayi bölgelerinden bazı özelliklerinden dolayı ayrılıyor. TEKNOSAB ilk gündeme geldiğinde açıkçası benimde çekincelerim vardı. Baştan söyleyeyim “çekince” tam anlamı ile bir karşı duruş, muhalefet değil.

Bu çekincelerimden bana göre en önemli olanını bir basın toplantısında BTSO Başkanı İbrahim Burkay’a açık bir dille sormuştum.

“TEKNOSAB faaliyete geçtikten kaç sene sonra kentin içinde kaldığı gerekçesi ile başka bir yere taşınacak”

Bu soru sonrası aldığım cevap ise;

“BTSO olarak, TEKNOSAB’dan sorumluyuz. TEKNOSAB dışında bulunan arazilerin imara açılıp açılmaması yerel yönetimlerin uhdesindedir”

TEKNOSAB için çalışmalar başlayıp, arazi kamulaştırması ile bölgenin sınırları belli oldu. Doğruluğu/yanlışlığı nedir bilinmez ama, bölge etrafında birilerinin yapılaşma amaçlı arazileri ucuz fiyatlarla kapattığı, TEKNOSAB faaliyete geçince buraların konut inşaatları ile dolacağını ve birilerinin bu işten çok fazla nemalanacağını konuşulmaya başladı.

Diyelim ki, böyle bir teşebbüs var;

Yerel yöneticiler şimdiden tedbirlerini alıp, bu alanların kesinlikle imara açmayacaklarını açıklamalı ve bunu şehrin anayasasına yazmalılar.

 

TEKNOSAB’DA NELER OLACAK?

Sektörler:

1- Uzay Havacılık Sanayi

2- Savunma ve Mühimmat Sanayi

3- Raylı Sistemler Teknolojileri Sanayi

4- Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi

5- Kompozit ve Yeni Nesil Malzemeler Sanayi

6- Otomotiv, Taşıt Tekniği ve Tüm Diğer Ulaşım Araçları Üretim Sanayi

7- Makine Sanayi

8- Sağlık Teknolojileri ve Yüksek Teknoloji Medikal Teçhizat ve Cihazlar Sanayi

9- İlaç Türevleri ve Yüksek Teknolojik Kimya Sanayi

10- Elektrik – Elektronik Optik ve Otomasyon Cihaz ve Ekipmanları Sanayi

11- Teknik Tekstil ve Nanoteknolojik Ürünler Sanayi

 

Yukarıda sayılan onbir sektör ne anlama geliyor?

1. Bursa’nın istihdamının artması

2. Bursa’nın ihracatının artması.

3. İhracat Kg değerinin artması.

4. Bursa’nın üretimini artması.

5. Bursa’nın itibarının artması.

 

TEKNOSAB’ın Bursa ekonomisine ve bilinirliğine katacağı katma değer için daha birçok madde sıralayabilirsiniz. Fakat sağlayacağı bir katma değer daha var ki, tüm değerlerin toplamı olan “sosyal/ekonomik refah seviyesinin artmasıdır.

TEKNOSAB faaliyete geçtiğinde burada açılacak olan fabrikaların tamamı yüksek teknolojiye sahip ve teknoloji üreten yerler olacağı kesin. Bu tür teknolojileri kullanan ve üreten işletmelerin çalışan kadrosuda ekonomik, kültür, sosyal anlamda da üst düzey olacaktır. TEKNOSAB tam anlamı ile faaliyette olduğunda Bursa’da yeni bir sosyal doku meydana geleceği şüphesiz. Bu kitle, yaşam standartları, harcama kültürleri, sosyal anlamda talepleri alışmış olduğumuzun çok dışında olacaktır.

TEKNOSAB en çok yerel yöneticileri zorlayacaktır. Zira, yukarıda bahsettiğim çalışan grubunu klasik belediyecilik anlayışı ile tatmin etmek oldukça zor. Belediyelerden talepler farklılaşacak, sosyal belediyecilik anlayışı değişime uğrayacaktır.

 

BAŞKA NELER OLACAK?

Teknoloji yoğun sektörlerde çalışanların gelirleri halihazırda mevcut emek yoğun sektörlerde çalışanlara göre yüksek olduğu için harcama kültüründe de farklılaşmalar olacaktır. Yüksek sosyo/ekonomik seviyede insanlardan oluşan topluluk aldığı hizmette de alışık olduğumuzdan farklı bir konumda olacaktır.

Bursa TEKNOSAB’ın getireceği değişime şimdiden ayak uydurmanın formüllerini aramalıdır. Yeni yollarla mesafeler arasındaki sürenin kısalması, karşılanamayan taleplerin başka yerlerde karşılanmasına yol açacaktır.

Bursa, ürün ve hizmet, insan kalitesini arttırmanın yollarını şimdiden bulmalı ve yol almaya başlamalı. Yoksa tam ortasında olduğumuz İstanbul ve İzmir, Bursa’da kazanılan paraların harcandığı yerler olacaktır.

Eğer ki, şehir dinamikleri TEKNOSAB’ı tam olarak anlayabilirse, Bursa’da yaşayan bizler bu gelişmelere ayak uydurabilirsek yakın gelecekte bambaşka bir Bursa’da yaşıyor olacağız.

Bursa’nın geleceği, yüksek teknoloji, dünya markaları ile anılmaya başladığında şekillenecek. Bursa, Türkiye’nin zenginlik üreten şehri olmalıdır.

Bu zenginlik üretildiğinde, düzene, gelişime ayak uyduramayanların Bursa’da işi olmayacaktır. Sermaye sahibinden, çalışanına, bürokratından her hangi birine kadar. Seyyar simit satan, ayakkabı boyayan, çöp toplayana kadar herkes bu değişimin bir parçası olmak zorunda.

TEKNOSAB hakkında yazılacak olanlar bu kadar değil. Daha fazlası var. En azından bir giriş için yeterli.

(…)

Kaynak: yorum-haber.com

Paylaş: