Yerli otomobil Bursa’ya yakışır

Türkiye’ de yerli otomobil arayışı konusunda babayiğitler çoğalmaya başladı. Bursa ve Sakarya’nın ardından yerli otomobili yapacak babayiğidi Aksaray’da davet etti. Otomotiv sektörünün nabzını tutan iş dünyası, Türkiye’de yerli otomobil konusunda aranılan babayiğitlerin Bursa’da olduğunun belirtti. Yerli sanayinin gelişmesine yardımcı olan firmaların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan iş dünyası, yerli otomobil’in doğru adresinin TEKNOSAB olduğunu söyledi.

Yerli otomobil üretimini Türkiye adına tarihi bir eşik olarak gördüklerini belirten iş dünyası, yerli otomobil’deki babayiğitlerin Bursa’da olduğunu belirtti. Yerli otomobilin üretim yerinin Bursa olmasını isteyen Bursalı sanayiciler, kapsamlı bir şekilde hazır olduklarını ifade ettiler. Otomotiv Test Merkezi’nin de hayata geçirileceği Bursa’da, 4. sanayi devriminin sembolü olarak planlanan TEKNOSAB, milli otomobil projesinin üretilmesi için en doğru adres olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin yan sanayi alanındaki birikimini ana sanayiye taşıyacak yerli otomobil projesi konusunda yaşanan süreç, yeni boyutlar kazanmaya başladı. Bursa’nın ardından Sakarya ve Aksaray’da sesini yükseltmeye başladı.

‘SAKARYA, YERLİ OTOMOBİLE EN HAZIR İL’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, yaptığı açıklamasında, yerli otomobil üretimi için gerçekleştirilen son hazırlıkları da içeren ayrıntılı rapor hazırladıklarını belirterek, ‘Üretim yeri konusunda herhangi bir karar verilmiş değil. Biz, bu yatırımın Sakarya’mızda olmasını istiyoruz.’ açıklamasında bulundu. Raporu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teslim ettiğini belirten Kösemusul, ‘Şehrimiz karar vericileri ile yaptığımız ikinci toplantımızın ardından yeni çalışmalarımızı da içeren dosyamızı da teslim ederek yerli otomobile Sakarya olarak en hazır il olduğumuzu ifade ettik’ ifadesini kullandı. Sakarya’nın milli üretimler ve otomotiv şehri olmasını hedeflediklerini vurgulayan Kösemusul, iş dünyası olarak ülkenin milli ve yerli üretimlere imza atmasına katkı vermek için çalışmak mecburiyetinde olduklarını aktardı. Yerli otomobilin bir an evvel üretilmesi arzusuna sahip olduklarının altını çizen Kösemusul, ‘Sakarya’mız potansiyeli ve değerleri, başta lojistik olmak üzere üretim için gerekli olan tüm avantajlara sahip olmasıyla yerli otomobile her anlamda hazır bir şehirdir. Yerli otomobildeki son gelişmeleri dikkatle ve memnuniyetle takip ediyoruz. Sayın Bakanımız ve TOBB Başkanımız da ifade ettiler, üretim yeri konusunda herhangi bir karar verilmiş değil. Biz, bu yatırımın Sakarya’mızda olmasını istiyoruz. Yer, üretim, istihdam hatta organizasyon ile ilgili tüm çalışma ve önerilerimizin olduğu ayrıntılı raporu içeren ikinci dosyamızı da teslim ettik. Kapsamlı çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz’ dedi.

‘YERLİ OTOMOBİLİ YAPACAK BABAYİĞİDİ AKSARAY’A DAVET EDİYORUZ’

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Ahmet Koçaş ise, ‘Aksaray’ın yerli otomobil üretecek altyapısı mevcut. Özellikle son zamanlarda otomotiv yan sanayi yatırımcılarının birçoğu Aksaray’a yatırımlarını yaptı’ dedi. Aksaray OSB’nin büyüklük bakımından Türkiye’nin 7’nci sanayi bölgesi olduğuna dikkati çeken Koçaş, yerli ve yabancı 200’e yakın fabrikada 13 bin kişinin istihdam edildiğini aktardı. Koçaş, kentin önemli avantajlar sayesinde yurt içi ve yurt dışından birçok yatırımcının ilgisini çektiğini belirterek, şöyle devam etti: ‘Aksaray, teşvik sisteminde 5. bölgede yer almasından dolayı birçok firmanın yatırım için seçtiği il konumunda. Teşvikin sağladığı imkanlar cezbedici. Bir yatırımcının Güneydoğu veya Doğu Anadolu bölgelerine yaptığı yatırımla, buraya yaptığı yatırım arasında fark bulunmuyor. Konum olarak da kentin, Türkiye’nin ortasında bulunmasından dolayı ulaşım ağı çok iyi seviyede. Ayrıca yatırım planına alınan Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Yüksek Hızlı Tren projesi ile Aksaray-Ulukışla yük ve yolcu treni projeleri ilimizi de kapsıyor. Bu sayede OSB’deki firmaların yüklerini rahatça Mersin Limanı’na indirmesi de sağlanacak. Burada düz bir arazi yapısı mevcut. Bugün bin dönümlük araziyi bir arada bulma imkanı oldukça zor.’ Yerli otomobili üretecek yatırımcıya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayan Koçaş, ‘Tüm şehir yerli otomobil konusunda kenetlenmiş durumda. Kentteki tüm firmalar, yaptığımız toplantıda projeye destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) projeyle ilgili dosyalarımızı gönderdik. Aksaray OSB’de yeni açılacak alanda 25 milyon lira değerindeki bin dönümlük araziyi yerli otomobili yapacak babayiğide hediye edeceğiz. Bunun olacağına inanıyoruz. Aksaray’ın yerli otomobil üretecek altyapısı mevcut. Özellikle son zamanlarda otomotiv yan sanayi yatırımcılarının birçoğu Aksaray’a yatırımlarını yaptı. Bugün dünya markası olan Mercedes’in ve 2013 yılının en büyük yabancı yatırım ortaklığı olan Brisa lastik fabrikasının Aksaray’da olması bunun en büyük kanıtıdır. Bunun için de yerli otomobili yapacak babayiğidi Aksaray’a davet ediyoruz ‘ dedi.

BTSO’ DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yerli otomobilin üretim yeri için Bursa,Sakarya ve Aksaray ‘lı iş adamları adres göstermeye devam ediyor. Edindiğim bilgiler ışığında, imalat sektörünün lokomotifi olan otomotivdeki Bursa’nın gücü, başta uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerdeki yüksek potansiyelin de göstergesi olarak ifade edildi. Bursa, gelişmiş imalat altyapısını ve yan sanayisini ileri teknolojiye uyarlayarak Türkiye’nin milli otomobil üretiminde en önemli aktör olmaya aday. BTSO, milli otomobilin ülkemize kazandırılması ve Bursa’da üretimi konusunda çalışmalara hızla devam ederken, Bursalı sanayicilerde gereken desteği verme konusunda hazır oldukları yönünde dikkat çekiyor. Bursalı temsilciler, ‘Otomotiv Test Merkezi’ gibi pek çok parametreyi düşündüğümüzde, yerli otomobil için ülkemizdeki en uygun kentin, Bursa olacağını söylediler. Tartışılan yerli otomobil’in nabzını, Bursa sanayicisinin verdiği bilgilere dayanarak incelemek istedik. İşte görüşler…

‘BURSA’YI TERCİH EDERİM’

Faik Çelik – Faik Çelik Holding A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı

Bursa otomotiv sektörünün kalbi, yansanayi, işgücü Bursa’da. Dolayısyla yerli otomobilinde Bursa’da üretilmesini isterim. Bursa’nın yerli otomobilde daha ağırlık basacağını düşünüyorum. Otomotiv fabtikaları ve ihracat Bursa’dan. Yatırım yapmış olsam, Bursa’yı tercih ederim. Yaptığımız ürünlerin yüzde 80’i ihracata gidiyor. Şu anda otomotiv sektörü altın çağını yaşıyor diyebilirim.

‘TEKNOSAB, YERLİ OTOMOBİL İÇİN EN DOĞRU ADRES’

İbrahim Burkay – BTSO YKB

Yerli otomobilin üretimi için en doğru adres Yüksek Teknolojili Organize Sanayi Bölgemiz olan TEKNOSAB’dır. BTSO olarak yerli otomobilin ülkemize kazandırılması ve Bursa’da üretimi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. İmalat sektörünün lokomotifi olan otomotivdeki gücümüz, başta uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerdeki yüksek potansiyelin de göstergesidir.

Bursa, gelişmiş imalat altyapısını ve yan sanayisini ileri teknolojiye uyarlayarak Türkiye’nin milli otomobil üretiminde en önemli aktör olmaya adaydır. Otomotiv Test Merkezi’nin de hayata geçirileceği Bursa’da 4. sanayi devriminin sembolü olarak planladığımız TEKNOSAB, milli otomobil projemizin üretilmesi için en doğru adrestir. BTSO olarak milli otomobilimizin ülkemize kazandırılması ve Bursa’da üretimi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

‘MAYSAN MANDO OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN TÜM SORUMLULUKLARI ÜSTLENMEYE HAZIRIZ’

Anıl Yücetürk – Maysan Mando Genel Müdürü

Öncelikle, otomobil ile ilgili hemen her parçanın üretilebildiği ülkemizin, tamamen kendi özkaynaklarıyla yerli otomobili hayata geçirme konusunda attığı adımları, sonuna kadar desteklemekteyiz. Bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük ihracat kalemlerinin başında gelen otomotiv ihracatı, toplamda 25 milyar dolarlık bir rakama sahipken, bu rakam içerisinde en büyük pasta da kuşkusuz Bursa kentine aittir. Ülkemizde otomotiv ana sanayi ve yan sanayinin başkenti konumunda yer alan Bursa’nın, sahip olduğu üretim tecrübesi ve ekonomik gücü ile yerli otomobil üretimi konusunda da ‘babayiğit’ rolüne, ülkemizdeki en uygun kentlerin başında geldiğini düşünüyorum.

Hâlihazırda çalışmaları devam etmekte olan Otomotiv Test Merkezi gibi çok büyük bir değerin de kente kazandırılması ile birlikte, Bursa’nın, mevcut sektörel ihracatının ve katma değerinin, çok daha yüksek seviyelere ulaşacağını söylemek, sanıyorum ki yanlış bir ifade olmaz. Bu noktada, Sakarya ve Aksaray da otomotiv sektörüyle ilgili önemli bir güç konumunda olsalar da ulaşılabilirlik, lokasyon avantajı, kentin adeta damarlarına kadar işleyen zengin otomotiv endüstrisi ve Otomotiv Test Merkezi gibi pek çok parametreyi düşündüğümüzde, yerli otomobil için ülkemizdeki en uygun kentin, Bursa olacağını düşünüyoruz. Bursa’ya bu yatırımın verilmesi durumunda da Maysan Mando olarak, üzerimize düşen tüm sorumlulukları üstlenmeye hazır olduğumuzu, bu vesileyle bir kez daha önemle ifade etmek isterim.

‘BURSA, YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ KONUSUNDA DA BİR ADIM ÖNDE’

Sami Erol – Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi

Bursa, gerek tarihi ve kültürel geçmişi, gerekse de sanayi ve turizm çeşitliliğiyle, ülkemizdeki en önemli üretim ve çekim merkezlerinin başında geliyor. Özellikle otomotiv ana sanayi ve yan sanayi başta olmak üzere; birçok farklı sektörde Bursa, ülkemize büyük katma değer sağlamaktadır.

Otomotiv Test Merkezi’nin de Bursa’ya yapılacak olması; maliyet, zaman, ulaşım vb. faktörlerin de etkisiyle, yerli otomobil üretimi konusunda Bursa’nın, bahsi geçen diğer kentlere göre daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Elbette ki Sakarya ve Aksaray da sahip olduğu potansiyel ve üretim kabiliyetiyle, ülkemizin bu alandaki önemli kentleri arasında yer alıyor. Ancak Bursa, özellikle otomotiv sanayindeki güçlü ve lokomotif kimliğiyle, çok uzun yıllardır ‘Türkiye’nin Detroit’i’ yakıştırmasıyla anılan bir kent konumunda…Gerek coğrafi konumu, gerek sektörel tecrübesi, gerekse de Otomotiv Test Merkezi gibi büyük bir değerin Bursa’ya kazandırılacak olması, kuşkusuz yerli otomobil üretimi konusunda da Bursa’nın bir adım önde olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Biz sanayiciler olarak, böylesi bir yatırımın Bursa’ya kazandırılması durumunda, taşın altına elimizi koyup, hem Bursa’ya hem de ülkemize katkı sağlamaya, her zaman hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

‘DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ’

İbrahim Gülmez – Haksan Otomotiv YKB

Bursa’da yerli otomobil için yan sanayi, insan kaynağı ile birlikte tüm alt yapı hazır. Diğer illerle kıyasladığımızda Bursa, her zaman önde. Bursa yerli otomobile talip. Bizlere görev düşerse her zaman gereken desteği vermeye hazırız.

‘TEKNOSAB, BURSA’NIN VİZYON PROJESİ’

Mehmet Demirci – MÜSİAD Bursa Şubesi Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı

Bursa olarak bizler talibiz, İç Anadolu Bölgesi’ de yapılanma içerisinde. TEKNOSAB, yerli otomobil için doğru adres. Otomotivin kalbi Bursa ve otomotiv Bursa’dan başladı.  Yerli otomobilin Bursa’dan başlanması yakışır. Test Merkezimiz Yenişehir’de yapılacak. TEKNOSAB’da otomobillerimiz, son teknoloji ile Endüstri 4.0 konsepttinde üretilecek. Yapılacak lojistik limandan da dünyaya ulaştırılacak. Sakarya lojistik avantajını öne sürmeye çalışıyor ama dünyaya ulaşmak için Akdeniz’e ulaşmanız gerekiyor. Dolayısıyla Bursa’dan Akdeniz’e ve dünyaya ulaşmak daha rahat olacaktır. TEKNOSAB, Bursa’nın vizyon projesi. Yerli otomobilinde vizyon OSB’si olacak. Bursa OSB, Türkiye’nin ilk OSB’si. İnşallah ilk yerli otomobilimizide TEKNOSAB’da hayata geçireceğiz. Otomotiv sektörü rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor.

Kaynak: Eko Haber – ekohaber.com.tr

Paylaş: