Neden arazi yatırımı?

‘Yatırım Nedir ?’ başlıklı yazı dizimizde, gerçek kazancın anahtarının değer yaratan yatırımlar yapmak, veya bu yatırımlara ortak olmak olduğunun ve bunun için de bilgiye ihtiyaç duyduğumuzun altını çizmiştik. Bu yazıda ise arazi yatırımı yapmanın avantajlarından ve arazi yatırımlarında bilginin öneminden bahsedeceğiz.

2007 yılında 70 milyondan biraz daha fazla olan Türkiye nüfusu, 2016 yılında 80 milyona dayanmış; yani 10 yılda neredeyse yüzde 15’lik bir artış gerçekleştirmiştir. (Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu – tuik.gov.tr) Nüfus artışı; içtiğimiz sudan, yediğimiz ekmeğe; bindiğimiz arabadan, oturduğumuz evlere kadar; her şeye olan talebi arttırmaktadır. Bu talep artışına araziler de dahildir. Nüfus arttıkça insanlar yaşadıkları topraklara sığmamakta; ilçeler illere, iller metropollere dönüşmekte ve metropoller de günden güne genişlemektedir. Dolayısıyla nüfus artışının yol açtığı talep patlamasından, araziler de payına düşeni almaktadır. Ancak bir farkla: Diğer tüm ihtiyaçlarımız talep arttıkça daha fazla üretilebilmelerine rağmen, maalesef yeni arazi üretme şansımız yoktur. Bu da toprağı, insanoğlunun sahip olduğu en kıymetli varlıklardan biri haline getirir. En genel anlamda bile bu kadar kıymetli olan toprağın, doğru bilgi ile en kazançlı yatırım aracı haline gelmesinden daha doğal bir şey yoktur. Çünkü toprağın değerini arttıran şey sadece nüfus artışı değildir.

Yıllar geçtikçe hem sahip olduğumuz teknolojiler, hem de yaşam standartlarımız inanılmaz bir hızla ilerleme kaydetmektedir. Eskiden tek katlı binaların yer aldığı topraklarda, bugün gökdelenler yükselmektedir. Eskiden atölyelerde yapılan üretim, günümüzde her biri birer kasaba büyüklüğünde üretim tesislerinde; eskiden üç beş katlı binalarda verilen eğitimler, günümüzde devasa büyüklükteki kampüslerde gerçekleştirilmektedir. Kısa bir süre önce hayalini bile kuramadığımız dev projeler bir bir hayata geçmekte ve insanlığın yarattığı değerler hayallerinin de ötesine ulaşmaktadır. Toprağın üzerine inşa ettiklerimizin değerinin yükselmesi ise, toprağın potansiyelinin yükselmesi yani değerinin kat be kat artması manasına gelmektedir.

Arazi yatırımı yapmanın; düşük vergiler, küçük bütçelerle yatırım yapabilme şansı, krizlerden en az etkilenen yatırım aracı olması, yatırım yapılan arazilerin gerek hobi gerekse çeşitli ticari amaçlarla kullanılabilir olması gibi daha birçok avantajı bulunmaktadır. Ama asıl büyük avantajı: Bilgiye ulaşım kolaylığıdır.

Bugün herhangi bir şirketin yatırımlarına ortak olmak isteseniz, o şirket hakkında doğru bilgilere ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Üstüne üstlük, herhangi bir şirket çalışanının dışarıya bilgi aktarması da yasal olarak suç teşkil eder. Oysa arazi yatırımı yaptığınızda, şehrin gelişimine ortak olursunuz ve bir şehirde gerçekleşen tüm yatırımlar halka açıktır. Gerek medyadan, gerekse belediyelerden ve bakanlıklardan, istenilen bilgiye ulaşmak her vatandaşın yasal hakkıdır. Sadece bölgedeki yatırımlar değil, satın alınmak istenen parsel hakkında da ihtiyaç olan tüm bilgilere, belediyelerden hatta internetten kolayca ulaşılabilmektedir.

Arazi yatırımı yapmak için çalışmanız, yorulmanız veya rakamların, hesapların arasında boğulmanız da gerekmez. Yapmanız gereken tek şey arazi alım-satım işlemlerinin hukuki boyutuna hakim olmak, şehre değer katacak projelerden haberdar olmak, satın alacağınız parseli ve şehrin gelişimini iyi analiz edebilmektir. Gerisi ise sadece yatırım yapmak ve beklemektir. Sürecin neresinden yakalarsanız yakalayın, kârınız garantidir. En bilinçsiz yapılan toprak yatırımının bile yatırımcısına kaybettirmediği düşünülürse, doğru yapılmış bir arazi yatırımın, diğer tüm yatırımlardan misliyle daha büyük bir kazanç getirmesi sürpriz değildir. Toprak batmaz, iflas etmez, kapanmaz, eskimez, elinizde kalmaz. Konu arazi yatırımı olduğunda, biri kazanırken diğerleri kaybetmez. Herkesin aynı anda kazandığı nadir yatırımlardan biri, toprak yatırımıdır.

İşte tüm bu avantajlar; işimizi her geçen gün daha fazla sevmemize sebep olmaktadır. Bu siteyi açmaktaki en büyük motivasyonumuz: Ülkemizin, şehrimizin gelişiminden, her vatandaşın payına düşeni alması konusundaki temennimizdir. Temel misyonumuz ise: Doğru haber ve yorumlar ile, hem kendi kazançlarımızı, hem de tüm yatırımcılarımızın ve takipçilerimizin kazançlarını en yüksek seviyeye taşımaktır.

Paylaş: