Yatırım nedir? – 2

İlk yazımızda da bahsettiğimiz gibi, elde bulunan parayı yatırım aracı zannedilen araçlara yatırarak yıllık kazancını hesaplamak, yatırım konusunda yapılan en büyük yanlıştır. Çünkü yatırımın amacı faiz kazanmak değil, değer yaratmaktır. Değer yaratmadan ortaya çıkan fiyat artışları sizi en iyi ihtimalle enflasyona karşı koruyabilir. Daha fazla bir fiyat artışı oluyorsa, o artış aldatıcı veya geçicidir. Yani ya aslında kazanç sağlamamışsınızdır, ya da sağladıysanız bile kazancınızı tekrar kaybedeceksinizdir.

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan ve yıllar boyunca tüm dünyayı etkisi altına alan mortgage krizi bunun en iyi örneklerinden biridir. Ev alma çılgınlığı 2000 yılından başlayarak Amerikan vatandaşlarını etkisi altına almış, konut fiyatları inanılmaz derecede artmış, fakat fiyatların daha da artacağı ve bu fiyat artışının sonsuza kadar süreceği inancı da Amerikan vatandaşlarını daha büyük borçlara girip daha çok konut satın almaya itmiştir. Bu süreç, konut kredileri ödenemez ve evler satılamaz hale gelene kadar devam etmiş; ve sonunda 2008 yılında konut balonu patlayarak ev fiyatları en dibi görmüştür. İnsanlar yatırım yaptıklarını zannederken bir anda tüm geçmiş kazançlarını kaybettikleri gibi, kredi borçlarıyla da başbaşa kalmışlardır.

Bunun sebebi açıktır: Ev almak değer yaratmaz. Dolayısıyla da yatırım değildir. Bugün şehir merkezinde bir ev alırsanız, 10 yıl sonra da şehir merkezinde bir eviniz olacaktır. Fazlası değil. Evinizin eskimesi ve ödeyeceğiniz vergiler de cabası. ‘Ama ev fiyatları sürekli artıyor’ diyebilirsiniz. 2008 krizinden önce, tüm Amerikalılar da aynı şeyi söylüyordu. Ancak yanıldıklarını anladıklarında, maalesef durum içinden çıkılamaz bir hale gelmişti.

Gelmek istediğimiz nokta şu: Yatırım düşüncesiyle yola çıkarken, yatırım sonunda elinizde ne olacağını düşünmelisiniz. Örneğin 5 yılllık bir yatırım planlıyorsanız sormanız gereken soru: ‘Şu an elimde ne var ve 5 yıl sonra elimde ne olacak?’ olmalıdır. Geçen 5 yılda paranızın artı değerler yaratması gerekir.

Bir sonraki yazımızda, ‘değer yaratmak’ konusuna değineceğiz.

Paylaş: