Yatırım nedir? – 4

Önceki yazımızda; değer yaratan ve gerçek kazanç sağlayan yatırımların, devletler ve şirketler tarafından yapıldığından; bireysel yatırımcıların ise, yatırım yaptıklarını sanırken aslında yatırım yapmıyor olduklarından bahsettik. Bu yazımızda ise, bireysel yatırımcının gerçek yatırıma nasıl katılabileceğinden bahsedeceğiz.

Güncel bir örnekle başlayalım. İzmit Körfezi’ne yapılan Osman Gazi Köprüsü’nden haberi olmayan yoktur. Bu köprü ihaleyi kazanan firmalar tarafından, devlet güvencesi altında inşa edilmiştir. Firmalar köprüyü devlete yük olmadan inşa edecek, böylelikle devlet kasasından köprü inşaatı için para çıkmayacak, ancak devlet de firmaya geçiş garantisi verecektir. Yani firma inşaatı tamamladıktan sonra, garantili kazanç sağlayacak; devletimiz ise hazineden para çıkmadan köprü inşa ettirmiş olacak, ve firmanın kullanım süresi dolduğunda ise köprünün işletme hakkı devlete geçecektir (yap-işlet-devret modeli). Hem köprüyü yapan şirketler, hem de devletimiz için güzel bir yatırım değil mi?

Vatandaş olarak bizim böyle bir yatırım yapma şansımız maalesef yok. Ancak bu yatırıma ortak olma şansımız var. Nasıl mı? İşte en çok tercih edilen birkaç yöntem:

1- Yatırımı yapan firmalar halka açık ise, hisse senedi alarak firmaya ortak olabiliriz.

2- Yeni köprünün ortaya çıkaracağı ticari fırsatları değerlendirebiliriz.

3- Köprünün etkileyeceği bölgelerden arazi satın alabiliriz.

Bir sonraki yazımızda, saydığımız bu maddeleri detaylı inceleyeceğiz.

Paylaş: