Yatırım nedir? – 5

Benjamin Franklin’i bilirsiniz. Hani şu 100 dolarlık banknotun ön yüzünde fotoğrafı bulunan, hiç tanımadığımız halde cüzdanımızı açınca görmekten çok mutlu olduğumuz Amerikalı diplomat. Devlet görevinin yanı sıra; yazar, kaşif, bilim adamı ve yatırımcı olan Benjamin Franklin’e göre: ‘En kazançlı yatırım, bilgiye yapılandır.’

Dünyanın en büyük yatırımcısı olarak kabul edilen ve 2015 Forbes dünyanın en zenginleri listesinde 3. sırada bulunan Warren Buffet: ‘Risk, ne yaptığınızı bilmemekten ileri gelir’ der. Efsane fon yöneticilerinden Peter Lynch ise: ‘Neye sahip olduğunuzu ve ona niçin sahip olduğunuzu iyi bilin’ demiştir.

Özetle; dünyanın en büyük yatırım dehaları olarak kabul edilen kişiler tekrar tekrar hep aynı şeyi altını çizmişlerdir: bilmek.

Örneğin ekonomi veya finans konusunda bilgili, ekonomiye ve Borsa İstanbul’un işleyişine hakim biriyseniz; yatırımlarına güvendiğiniz şirketlerin (şayet halka açık ise) hisse senetlerini satın alabilirsiniz. Şirketler değer yaratır ve bu değerin ortaya çıkardığı kazanç, yatırımcılara ya kâr payı olarak dağıtılır ya da hisse fiyatına yansır (teorik olarak). Ancak ‘borsa’ dediğimiz hisse senedi pazarında fiyatlar alıcı ve satıcıların talebine göre belirlendiği için, maalesef bu yansımanın garantisi yoktur. Ülkemizde hisse senedi yatırımları maalesef şirket yatırımı olmaktan çıkmış, insanların olaya ‘borsa oynamak’ gözüyle baktığı bir kumar ortamına dönüşmüştür. Borsamızda maalesef spekülasyonlar da oldukça fazla görülmekte ve daha çok parası olan, borsayı istediği gibi yönlendirebilmektedir.

Önceki yazımızdaki köprü örneğinde değindiğimiz ticari fırsatlar da tamamen kişinin bilgi ve tecrübesine kalmıştır. Örneğin siz, benzin istasyonu işletmeciliği konusunda bilgili biriyseniz; şüphesiz ki yeni bir yol veya köprü yapıldığında, nereye benzin istasyonu kurulması gerektiğini de biliyorsunuzdur. Sadece nereye kurulacağını değil, benzin istasyonunu işletmek ve kâr etmek de sizin uzmanlık alanınızdır. Dolayısıyla sizin için en kârlı yatırım, benzin istasyonu açmak olacaktır.

Bursainvest olarak bizim uzmanlık alanımız ise arazi yatırımıdır. Bir çok büyük şirket ve yatırımcı gibi bizim de neden arazi yatırımlarını tercih ettiğimizi ve toprağa yatırım yaparken bilginin ne kadar önemli olduğunu da, bir sonraki yazımızda anlatacağız.

Paylaş: